logo
innerbanner

כתובת אימייל:
אתר:
קישור:
תגובה:

צור קשר 077-5025068

מאמרים

תמ"א 38 - הזדמנות פז לשדרוג הבית שלכם!

 

תמ"א 38 הוא מושג הנשמע כבר לא מעט שנים בתקשורת. יש רבים החושבים כי הוא הפתרון למצוקת הדיור בה אנו נמצאים בישראל של היום. תכנית תמ"א 38 בהחלט מעלה את הסיכויים להשיג דירה במחיר נמוך יותר, מאפשרת לנצל את הקרקע שהולכת והופכת למשאב יקר בארץ באופן יעיל יותר וגם נותנת הזדמנות לבעלי דירות ישנות לשדרג את תנאי המגורים שלהם ומעבר לכל- ואלה בעצם שורשיה של התכנית- את רמת הבטיחות בה הם חיים. תכנית תמ"א 38 מיושמת בעיקר בערים הגדולות באזורים בהם ישנו שילוב של צפיפות, בתים ישנים ובלתי עמידים בפני רעידות אדמה וקרקע יקרה, אך גולשת גם לאזור הפריפריה על מנת לבצע בו חידוש ולאפשר לזוגות צעירים לרכוש שם את דירתם.

 

מה כוללת תכנית תמ"א 38?

תכנית תמ"א 38 באה לענות על מספר צרכים. הראשון הוא בטיחות. בתים שנבו לפני שנת 1980 לא נבנו כפי שדורש התקן, מה שהופך אותם לבלתי עמידים בפני רעידות אדמה. המטרה המרכזית שהביאה להתגלגלות התכנית היא הרצון שכל בית בישראל יהיה מוכן ועמיד בפני רעידת אדמה. מבנה שאינו מחוזק או לא נבנה על פי התקן עלול להפגע ולגרום גם לפגיעות בנפש. על מנת לעודד יזמים להכנס לתכנית, המדינה מאפשרת ליזם בניית קומות נוספות על הגג (רוב עד 2.5 קומות) אשר אותן יוכל למכור. הדיירים מקבלים מן התכנית את חיזוק המבנה והעלאת הבטיחות ומעבר לכך שדרוג הבניין וחידושו באמצעות חניה, לובי חדש ומעלית וגם הוספת מרפסת שמש וממ"ד בכל דירה. בשל הוספת הקומות והגדלת האוכלוסיה במקום, ישנו בדרך כלל גם חידוש התשתיות ממנו מרוויחה השכונה כולה.

 

כולם מרוויחים מתמ"א 38

לרוב, כאשר מועלית הצעה לתכנית בסגנון תמ"א 38, מיד מתעוררת המחשבה בקרב הישראלים הסקפטיים איפה כאן הקץ'? אז זהו, שבתמ"א 38 אין קץ'.  זוהי תכנית שבאמת עושה טוב לכל הנוגעים בדבר. מבחינת היזמים – מדובר בהזדמנות עסקית יוצאת דופן: דירות חדשות במרכז העיר הן חלום שלא תמיד מתגשם. גם אם נראה תחילה שישנה השקעה לא מעטה מבחינת היזמים, חברה שעובדת אחרת, כמו חברת אקוסיטי, תמצא ותמצה את הפוטנציאל הרב הגלום בתכנית. מבחינת חברות הקבלניות זוהי הזדמנות לדריסת רגל במרכזי הערים- אזורים צפופים שקשה מאוד להיכנס לתוכם. מבחינת הדיירים, זוהי השקעה בנכס ללא הוצאת כסף מכיסם. בנוסף לחיזוק המבנה והעלאת רמת הבטיחות, מקבלים הדיירים מגוון תוספות בתוך הדירה כמו מרפסת שמש וממ"ד, חניה בחינם אשר בהחלט עושה את החיים קלים יותר, מעלית ולובי חדש שכיף לראות כאשר חוזרים מהעבודה או כשיוצאים בבוקר מהבית. המבנה עובר שיפוץ קוסמטי אשר משנה את פניו לחלוטין. כל השינויים מעלים את ערך הדירה במאות אלפי שקלים כך שהרווח לטווח הקרוב וגם הרחוק.

לא רק דייריו הנוכחיים של הבניין מרוויחים אלא כל אותם מחפשי דירות המקבלים היצע רב יותר של דירות ואפשרות לרכוש דירה במרכזי הערים. אזורים אלה, אשר לרוב מאוכלסים באוכלוסיה ותיקה מקבלים רענון באמצעות אוכלוסיה צעירה המגיעה. אם נערכים כמה פרויקטים של תמ"א 38 באותה שכונה, הרשות המקומית דואגת לחידוש או הוספת שירותים כמו מרכז מסחרי, גן שעשועים או גן ילדים במידת הצורך. למרות היתרונות הרבים שבתכנית, הוצאתה לפועל לעיתים לוקחת זמן, בעיקר בשל התנגדותם של דיירים אשר אינם מסתכלים קדימה אלא חוששים מאי הנוחות הזמנית הנגרמת כתוצאה מהשיפוץ. נכון, שיפוץ בסדר גודל כזה גורם לאי נוחות, אך עם זאת התוצאות הן מצויינות, יעלו את ערך הדירה בעשרות אחוזים ורמת החיים תעלה מיד לאחר השיפוץ. זכרו להגיד זאת לאחד השכנים אשר מתנגד.

כמובן שגם בחירת חברה קבלנית טובה ורצינית שתבצע את העבודה תביא לשקט נפשי בקרב כולם, אז איך לבחור את היזם המתאים? חשוב לקחת יזם ותיק ומוכר אשר מכיר היטב את התחום ומאחוריו ישנם מספר פרויקטים של תמ"א 38 (לא שיפוץ רגיל ולא פינוי בינוי- תמ"א 38!). נסו להשיג המלצות מאנשים שאתם מכירים, באתרי אינטרנט, פורומים ועוד. אגרו כוחות כי זהו אינו שיפוץ פרטי של הדירה שלכם אלא שיפוץ כולל של הבניין בו נדרשת הסכמה של לא מעט אנשים על כל מהלך, אך זכרו תמיד את התוצאות הנפלאות של הפרוייקט.

חזרה